Vyhľadať

NASLEDUJÚCE DESAŤROČIE

Kde sme... a kam smerujeme

The Next Decade, Where We've Been... and Where We're Going

George Friedman

Vydalo: Ikar, Bratislava, 2011

Stav:  dobrý

Prebal:  v dobrom stave

Jazyk:  slovenčina

Preklad:   Lucia Virostková

Autor obálky:  Viera Fabianová

Vydanie:  1.

Strán:  287

ISBN:  978-80-551-2625-8

5,00 

Dostupné

Krátky popis:

Vo svojej vychválenej knihe Nasledujúcich 100 rokov, zaradenej na zoznam bestsellerov novin The New York Times, odborník na geopolitické prognózy a zakladateľ organizácie STRATFOR George Friedman vykreslil fascinujúci obraz významných udalostí a trendov budúceho storočia. Tentoraz s rovnakým rozhľadom a znalosťou histórie, ktorými si už získal veľké uznanie mediálnych, akademických a politic kých kruhov, zameral svoju analýzu na najbližšie desaťročie a na bezprostredne očakávané udalosti, ktoré vystavia Spojené štáty a svet vážnym skúškam.
Nasledujúcich desať rokov sa bude viesť v znamení obrovských zvratov. Hoci sa to dnes zdá takmer nepredstaviteľné, vojny v islamskom svete budú dohasínať, naučíme sa žiť s teroristickou hrozbou a vývoj v technike a energetike nadobudne nečakané smery. Spojené štáty vo svojej šachovej partii s nádychom machiavelizmu urobia ťahy smerom k usporiadaniu vzťahov s Iránom a Čína bude zápasiť s krizou, ktorá sa už dnes črtá na horizonte. Vzťahy medzi Spojenými štátmi a Izraelom prekonajú zásadnú zmenu a v ekonomike sa posunieme od situácie, keď svetom vládne finančná kríza, k situácii, keď sa hlavným problémom stane nedostatok pracovných síl. A čo je najdôležitejšie, americký prezident bude musieť v priebehu tohto prechodného desaťročia vziať na vedomie, že Spojené štáty sa stali novodobým impériom, a podľa toho aj konať.
V Nasledujúcom desaťroči nám Friedman pred ladá provokatívnu prognózu na roky, do ktorých vstupujeme. Na pozadi histórie a pomocou zrozumiteľne podanej analýzy rozmanitých a často nejednoznačných kultúr, stratégií a udalostí, ktoré nás priviedli k dnešnému stavu, nám ponúka pohľad na najbližších desať rokov a zároveň umožňuje pochopiť predchádzajúce stáročia úplne inak, než sme ich chápali predtým. Nasledujúce desaťročie vnima udalosti vo svete z uhla pohľadu lidrov, najmä prezidenta Spojených štátov, a anticipuje konflikty a možnosti, ktoré nás očakávajú. Výsledkom je vzrušujúci pohľad na blízku budúcnosť.
George Friedman, americký politológ, univerzitný pedagóg, zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Strategic Forecasting (STRATFOR), súkromnej spravodajskej agentúry, ktorá býva označovaná za tieňovú CIA (jej primárnym obsahom sú otázky národnej bezpečnosti a geopolitické prognózy a analýzy), sa profesionálne venuje medzinárodným vzťahom, strategickému plánovaniu, ekonomickému, politickému a vojenskému modelovaniu a prognostike. Friedmanove analýzy medzinárodných konfliktov formovalo už jeho detstvo. Narodil sa v Maďarsku v židovskej rodine, ktorá prežila holokaust a po komunistickom prevrate emigrovala do USA. Svoje vedomosti a životné skúsenosti zužitkoval aj ako autor a spoluautor viacerých knih: Americká tajná vojna, Vojny budúcnosti, Budúcnosť tajných služieb, Nadchádzajúca vojna s Japonskom, Filozofia frankfurtskej školy.
Od Georgea Friedmana vo vydavateľstve Ikar vyšlo: Nasledujúcich 100 rokov (2009).
„Keď sa pohybujete v spoločnosti Georgea Friedmana, chytá vás pokušenie brať ho ako magickú guľu číslo 8."
New York Times Magazine

Predmetom tejto knihy sú vzťahy medzi impériom, republikou a výkonom moci v priebehu najbližších desiatich rokov. Je osobnejšia než Nasledujúcich 100 rokov, keďže sa v nej venujem téme, ktorá ma na znepokojuje zo všetkých najviac - možnosti, že moc Spojených štátoch vo svete ohrozí existenciu republikánskeho zriadenia u nás doma. Nie som z tých, čo by sa stránili moci, je mi jasné, že bez moci by nebolo republiky. Ale otázka, ktorú staviam, znie: ako sa majú Spojené štáty správať vo svete, ktorému dávajú cítiť svoju moc, a pritom zachovať svoju republiku.
Ponúkam čitateľom úvahy na dve témy. Prvou je pojem nezamýšľaného impéria. Tvrdím, že Spojené štáty sa nestali impériom preto, lebo ním chceli byť, ale preto, že ich k tomu nasmerovala história. Úvahy, či sa Spojené štáty majú stať impériom, sú bezpredmetné. Oni nim už sú.
Druhá téma sa týka spravovania impéria, a pre mňa je v tejto súvislosti najdôležitejšia otázka prežitia republikánskeho režimu. Spojené štáty sa zrodili z odporu proti britskému imperializmu. Je iróniou, a v mnohých ohľadoch značne znepokojujúcou, že usporiadanie, ktoré nám dali naši zakladatelia, práve čelí tejto dileme. Je možné, že niektorej krajine sa podarilo uniknúť svojmu osudu, ale takéto úniky sú nepravdepodobné. Národy do situácie, v ktorej sú, vtláča história, a tá má len málo zľutovania s ich ideologickými či inými preferenciami. Skrátka, sme tým, čím sme.
George Friedman

Vladár, ktori si chce udržať vládu, sa musi naučiť, ako nebyť dobrý, a ako podľa potreby svoje vedomosti použiť alebo nepoužiť.
Niccolo Machaiavelli

Sledujte nás na Facebooku