5,00 €
Nedostupné
Krátky popis:
„VATRA" LITERÁRNY A UMELECKÝ ČASOPIS, vychodí v prvej polovici každého mesiaca. - Predplatné v tuzemsku na celý rok Kč 50. -, pre študentov Kč 40. -. V cudzozemsku Kč 70. -. V Amerike Kč 80. -. Jednotlivé číslo Kč 5 -. - Administrácia „Vatry“ Grösslingova ulica 68. Príspevky, knihy, časopisy ráčte zasielať na redaktora Augustina Načina, Bratislava, Grösslingova ulica číslo 63.
Rediguje Augustin Način a Karol Sidor. Majiteľ: "Družina Vatra". Za redakciu zodpovedá Augustin Način
Toto číslo "Vatry" je venované z čiastky slovenskému novému smeru maliarovi, Antonovi JASZUSCHOVI, kotrý svoje diela po dosavádnych výstavách v Košiciach, Bratislave a Prahe bude vystavovať vo Viedni, Paríži, Berlíne, Londýne a zájde aj do Ameriky, Od JASZUSCHA uverejňujeme 3 obrazy z jeho najnovších prác. O JASZUSCHOVI donášame článok od TIDU GAŠPARA. Budeme sa snažiť v budúcich číslach Vatry doniesť od Jaszuscha i z obrazov tvoriacich akosi priechod do nového umenia. Ďalej uverejňujú svoje práce: BAZOV, BANÍK, BORIN, DIVINSKÁ, NEMO, NOVOMESKÝ atď. Z čísla vystaly práce: prof. KVAČALU, IHRISKÉHO, MILKA U., SCHELLINGA a iné. "VATRA" bude donášať práce skoro všetkých mladých literýrnych a umeleckých pracovníkov tak slovenských ako aj cudzích.
BORIN: Piesne svätých dní - Po hlučnej hre... / Doma / Boely kvietok / V domovskej záhrade str. 49-50
TIDO J. GAŠPAR: Jaszusch Pinx... (Anno 1924) str. 51-54
ANTON JASZUSCH: Smrť planety (obr.) str. 55
JULIA DIVINSKÁ: Básne próyou - Darkyňa / Pútnik / Jednoduchá odpoveď str. 56
ANT. AUG. BANÍK: Ján Hollý a slovenské národné obrodenie str. 57 - 63
LADISLAV NOVOMESKÝ: Dvojspev str. 64
NEMO: Legenda str. 65-66
IVAN BAZOV: Vinica str.66
PAUL ARENE: Moje lastovičky (preložil Jozef Stanček) str.67-68
LADISLAV NOVOMESKÝ: Moderná česká literatúra a umenie str. 69-70
GOG: Poľská literatúra str. 70-72
FR. HR.: Repertoár krakovských divadiel str. 72
K. A. MEDVECKÝ: Literárny fond str. 72
********************************************************************************
V knihe BIBLIOGRAFIA SLOVENSKÝCH A INOREČOVÝCH NOVÍN A ČASOPISOV Z ROKOV 1919-1938 o ňom píšu:
VATRA vychádzal od februára 1919 v Ružomberku. Zakladateľom Vatry bol Karol Sidor a jej cieľom bolo, byť časopisom slovenskej stredoškolskej mládeže. Spočiatku literárno-umelecký časopis sa vykryštalizoval po odchode Vavra Šrobára, za ideového vplyvu Karola Sidora, na časopis s politickou tendenciou ľudáckou a z toho vyplývajúcim katolíckym náboženským zameraním.
Na počiatky tejto orientácie časopisu spomína Vavro Šrobár: „… po výjdení niekoľkých čísiel nového časopisu Sidor, Borin dostali sa pod vplyv vodcov ľudovej strany; začali písať do klerikálneho Slováka. Toto nemohlo zostať bez účinku na VATRU. Je pochopiteľné, že novej orientácie, ktorá nijak nevyplývala z programu VATRY, si začala všímať iné skupiny mladej literárnej generácie a podrobovali ju kritike. MLADÉ SLOVENSKO si napr. všímalo Sidorovu dvojtvárnosť: „… pôsobí veľmi smiešnym dojmom, keď Sidor sofisticky uvažuje o tom, ako má konať „drobnú politickú prácu od človeka k človeku“ odporúčaním strany, ku ktorej cíti najviac sympatií, ako má rozširovať orgány tejto strany — „ktorej môže veriť, že nič iné, iba blaho národa je jej posledným cieľom a úmyslom“ a pritom ďalej píše, že sa celá študujúca katolícka mládež nikdy a nikde neosvedčila za jednu stranu“. Zo skupiny okolo VATRY, ktorá zanikla v septembri roku 1925, vyrástlo viacero literátov, ktorí tvorili v duchu katolicizmu a väčšinou pôsobili na poli publicistiky a žurnalistiky. K najvyšším umeleckým cieľom z tejto skupiny dospel Milo Urban.
Všetky práva vyhradené © 2020 | Designed by VERTECO