25,00 € 19,00 €
Dostupné
Krátky popis:
stav: dobrý, neautorské venovanie na frontiscpice, prebal natrhnutý, ohnutý
SLOVENSKO VO FOTOGRAFII KAROLA PLICKU je nové, prepracované obrazové dielo o Slovensku. Už predchádzajúce vydania Plickovho Slovenska si získali popredné miesto medzi publikáciami venovanými krásam našej domoviny. Ani jedno obrazové dielo nezaznamenalo taký úspech a nevyvolalo takú ozvenu u domácich i zahraničných čitateľov ako práve Plickovo Slovensko. Toto uznanie je spoločným epitetom všetkých — či už filmových alebo fotografických diel tohto veľkého umelca čiernobieleho umenia. Jeho filmy Zem spieva, Po horách — po dolách, fotografické publikácie o Prahe, Vltave, Slovensku, o hrách slovenských detí, jeho zbierky ľudových piesní a rozprávok sú známe ďaleko za hranicami našej vlasti. V jeho rukách sa veci mnohokrát videné a mnohokrát nepovšimnuté stávajú básnickým dielom, písaným harmóniou svetiel a tieňov, uhlom osvetlenia a uhlom záberu, vystihnutím a vyvážením celku i detailu.
Nevedie ho pritom snaha po mimoriadnosti motívu. V jeho podaní aj najnenáročnejší motív sa stáva hotovým a dokonalým umeleckým dielom. S rovnakou láskou a záľubou zachytáva svojím objektívom krásy profesionálneho výtvarného umenia ako krásy umenia ľudového, krásy gotických chrámov ako krásy výsledkov ľudovej práce. Všetky tieto veci, na ktorých spočinul objektív jeho fotografického prístroja, vytvárajú spolu veľkolepú symfóniu, plnú sugestívnych dojmov.
Slovensko vo fotografii Karola Plicku, ktoré vychádza už v siedmom prepracovanom vydaní, predstavuje vo vysokoumeleckých záberoch Slovensko klasické. Je anabázou pútnika, ktorý má srdce otvorené. Je slávnostnou cestou po prúdoch vznešených, pokojných i dravých riek, popri tichých strážcoch dávnych dejov, po mestách poznačených životom a prácou ľudí dávno zabudnutých i ľudí prítomných, po zákutiach kaštieľov skrytých v šumení stáročných stromov, po neschodných cestách horských velikánov, nemo hľadiacich do dolín.
Je pokladnicou umenia minulosti, pokladnicou živých i zabudnutých ľudových tradícií, uchovávateľom rázovitých typov slovenských ľudí, hodných palety najslávnejších maliarov.
Zo súčasného Slovenska je v publikácii zachytená predovšetkým monumentálna architektúra, ktorá sama osebe je typická, alebo ktorá so svojím okolím tvorí harmonický celok. Autor neuvádza také samozrejmosti, ako sú typizované panelové -sídliská moderných miest, výsledky industrializácie, mechanizácie poľnohospodárstva, výsledky vedeckej práce a kultúrnych úsilí. To všetko sú veci známe, na celom svete v podstate rovnaké alebo podobné. Boli už u nás často zobrazované v iných publikáciách a stále ich prekonáva tempo rýchleho vývoja.
Sám Plicka o tomto svojom najnovšom diele hovorí: „Kniha, ktorú predkladám, chce byť skromnou chválou a tichou oslavou Slovenska klasického, ktoré mi je drahé. Lyrický a výtvarný akcent v knihe prevažuje, lebo vyplynul z môjho osobného a citového pomeru k danej téme i z povahy mojej doterajšej práce... “
Slovensko vo fotografii Karola Plicku je svojím bohatstvom motívov kniha objavná pre turistu, vedca, umelca, pre každého, kto má rád svoju domovinu, pre každého, kto sa vie dívať a má otvorené srdce. Je chválospevom krás našej vlasti a bude vzácnym darom nielen pre nás doma, ale aj pre našich krajanov v ďalekej cudzine.
Publikácia, ktorú graficky upravil Juraj Linzboth, má 224 strán, z toho 200 celostránkových obrazov so štvorjazyčnými textami.
Všetky práva vyhradené © 2020 | Designed by VERTECO