25,00 €
Nedostupné
Krátky popis:
Vo fyzikálnom poznávacom procese zohráva kľúčovú úlohu fyzikálny experiment. Od jeho výsledku sa často odvíja formovanie nového pohľadu na prírodné javy, podnety na ďalšie experimenty i teoretické úvahy. Fyzikálny experiment možno preto považovať za jeden z významných akcelerátorov vedeckého poznania, čo presvedčivo dokumentuje aj predkladaná kniha Fyzika v experimentoch.
Opisom a zhodnotením mnohých významných fyzikálnych experimentov a objavov umožňuje kolektív autorov publikácie čitateľovi pochopiť a doceniť dôležitosť a prínos fyzikálneho experimentu k rozvoju fyzikálneho myslenia a rozvoju fyziky ako vedy vôbec. Hoci výber týchto experimentov do istej miery ovplyvňuje odborné zameranie autorov, je dostatočne široký a reprezentatívny na to, aby publikácia mohla úspešne splniť svoje poslanie. Podstatná časť zaradených experimentov a objavov bola poctená v priebehu rokov Nobelovou cenou za fyziku, čo zvyšuje pútavosť knihy.
Celé dielo sa člení na 13 kapitol: Relativistická fyzika, Gravitačné experimenty, Dualizmus korpuskulárnych a vlnových vlastností, Atomistika, Jadrová fyzika, Elementárne častice, Polovodiče, Elektrónové vlastnosti kovov, Magnetizmus, Rezonančné javy, Supravodivosť a supratekutosť, Kvantová elektronika a Astrofyzika. Jednotlivé experimenty sú opísané a zhodnotené tak, aby bolo možné každú kapitolu publikácie čítať samostatne, nezávisle od jej ostatných častí. Svojím obsahom i metodikou spracovania je kniha určená nielen pracovníkom pôsobiacim v oblasti fyzikálnych vied a učiteľom fyziky na vysokých školách, ale aj poslucháčom vysokých škôl, ktorí študujú fyzikálne a technické vedy, ako aj odborníkom z oblastí príbuzných experimentálnych vied a všetkým, ktorí sa zaujímajú o rozvoj fyziky. Netradičné spracovanie pomerne rozsiahlej fyzikálnej problematiky zaiste vhodne doplní a rozšíri zdroje poučenia v oblasti, ktorá má veľký odborný, technický a spoločenský význam.
V československej odbornej literatúre nejestvuje dielo tohto druhu. V zahraničnej literatúre sa ojedinele takéto publikácie vyskytujú, avšak nie v takom komplexnom poňatí ako to spracúva predkladaná kniha Fyzika v experimentoch. Z tohto hľadiska ju možno považovať za priekopnícke dielo.
Spôsob spracovania publikácie umožňuje pri viacerých kľúčových experimentoch nielen pochopiť ich podstatu, náročnosť a zložitosť, ale vycítiť aj celkovú atmosféru, ktorá v danom období vo vedeckom svete vládla. Čitateľ sa takto dostáva do myšlienkového sveta vedcov, ktorí venovali všetok svoj um a úsilie pochopeniu a rozvoju tejto krásnej vednej disciplíny.
Všetky práva vyhradené © 2020 | Designed by VERTECO