VEĽKÁ MORAVA V TISÍCROČÍ

slovami prameňov, legiend, kroník a krásnej spisby

Rudolf Krajčovič

Vydalo: Tatran, Bratislava, 1985

Stav:  dobrý, pečiatky v knihe, lepka na prebale

Jazyk:  slovenčina

Ilustrácie:  Miroslav Cipár

Vydanie:  1.

Edícia:  Hviezdoslavova knižnica (291)

Výtlačkov:  4000

Strán:  240

ISBN:  61-777-85

2,50 

Nedostupné

Krátky popis:

Ak si dnes ako jeden z vyspelých národov súčasného sveta píšeme dejiny vysoko kultivovaným jazykom a vytvárame kultúru, ktorá nás dôstojne reprezentuje pred tvárami ostatných národov, musíme sa znova a znova vracať k najhlbšiemu prameňu našich dejín, našej vzdelanosti, je skrytý pod pevnosťami a chrámami, obydliami a hrobmi veľkomoravskými.

Vedú k nemu stopy mnohých generácii Do čias, keď sa na našom území, v prekvitajúcej ríši Slovanov takmer zo dňa na deň zrodilo slovanské písomníctvo, prameň všetkých ďalších prameňov — historických i literárnych. Stalo sa tak zásluhou byzantskej kultúrnej misie Konštantína a Metoda.

O úspechoch i nezdaroch solúnskych bratov hovoria v našom výbere diela Konštantínových a Metodových žiakov, vynikajúce štylistickou dokonalosťou a bohatosťou staroslovienskeho jazyka. Život veľkomoravských Slovanov, ich boje a budovanie, ich hmotná kultúra i spoločenské zriadenie sú témou starých cestopisov a análov Inými prameňmi hľadania pravdy o Veľkej Morave sú v našom výbere staršie kroniky a povesti.

Nemenej závažné otázky o dedičstve veľkomoravskej slávy a pokory znepokojovali generáciu predosvietenskú. Veď od odpovede na ne závisela všeobecná vážnosť, prípadne aj právo na post vládnucej elity, jasnými spevmi slávy i tragédie Veľkej Moravy sa naplno rozozvučali až hlasy Hollého a Kollára a a k nim sa dodnes ladia slávnostné tóny i divertimentá majstrov slova.

Vyše tisíc sto rokov prešlo od chvíle keď našich predkov prebudilo prvé slovo v jazyku, ktorému rozumeli.

Pripomíname si túto chvíľu výberom z tisícročnej tvorby nášho národa dielami, v ktorých cítiť ohlas na veľké deje a myšlienky zrodené z našej najväčšej národnej tradície, z kultúrnej tradície veľkomoravskej.

Sledujte nás na Facebooku