3,50 €
Nedostupné
Krátky popis:
Súčasná veda sa čoraz väčšmi premieňa na bezprostrednú výrobnú silu a dotýka sa prakticky všetkých stránok života. V rámci tohto celkového procesu sme v posledných desaťročiach svedkami nesmierneho rozvoja chémie, a to tak jej teoretických poznatkov, ako aj jej praktického využitia. Aj táto skutočnosť bola zrejme pre sovietskeho filozofa V. S. Viazovkina podnetom, aby skúmal vzájomnú spätosť materialistickej filozofie a chémie v jej historickom vývoji.
V práci Materialistická filozofia a chémia si autor zvolil za hlavný predmet bádania chemický obraz sveta, „ktorý je najvyššou formou systematizácie chemického poznania, svojho druhu »chemickým svetonázorom«, predstavujúcim zovšeobecnený pohľad chémie na prírodu obklopujúcu človeka“. K svojej téme pristupuje logicko-historicky a skúma vývin chemického obrazu sveta od najstarších čias, od prvých domnienok starogréckych filozofov, cez stredovekú alchýmiu, flogistónovú teóriu, vznik chémie ako exaktnej vedy v prácach Lavoisiera až po súčasnosť. V. S. Viazovkin chápe chemický obraz prírody ako osobitú formu systematizácie vedeckého poznania, v rámci ktorej sa uskutočňuje syntéza najzákladnejších téz chémie, iných prírodných vied a súčasnej formy materialistickej filozofie. Zamýšľa sa tiež nad jeho ďalším vývojom, ktorý podmieňuje orientácia najdôležitejšieho chemického poznania na spoločenské problémy.
Prístupná forma, akou je táto práca napísaná, ju robí zrozumiteľnou nielen odborníkom, či už filozofom alebo chemikom, ale aj širšej čitateľskej verejnosti.
Všetky práva vyhradené © 2020 | Designed by VERTECO