V DIVOKÝCH PRALESOCH BORNEA

Tritisíc kilometrov krížom krážom po najväčšom ostrove Ázie

Urwaldwildnis Borneo

Karl Helbig

Vydalo: Osveta, Bratislava, 1963

Stav:  dobrý

Prebal:  prebal ošúchaný

Jazyk:  slovenčina

Preklad:   Ján Trachta

Autor obálky:  Vojtech Matušinec

Vydanie:  1.

Edícia:  Svetom

Výtlačkov:  6000

Strán:  280

2,90 

Dostupné

Krátky popis:

— Vražda v nepreniknuteľnom pralese! — Príšerný zločin lovcov lebiek! — Kto z nás kedysi ne­čítal podobné titulky senzačkárskych zpráv o ďalekom Borneu? Aký je tento ostrov, ktorého pra­lesy sú takmer ešte neprebádané? Akí sú jeho obyvatelia? Sú sku­točne takí ukrutní?

Na všetky tieto otázky sa pokú­sil nájsť odpoved známy geograf dr. K. Helbig, ktorý sa vydal na púť za vyriešením všetkých týchto záhad. Nešiel však na čele veľkej a honosnej výpravy, vybavený všetkými vymoženosťami modernej vedy a techniky. V sprievode svoj­ho kamaráta a niekoľkých do­morodých nosičov, ktorých takmer denno-denne menil, zapadol na dlhé mesiace do mlčanlivej temno­ty hrozivého pralesa, kde často ešte nevkročila noha bieleho člove­ka, plazil sa po vratkých bambu­sových tyčiach nad bezodnými mo­čiarmi, prichádzal — často na smrť vyčerpaný a ustatý — do primitívnych chatrčí domorodcov, prežíval s nimi veselé i smutné príhody, vedno s nimi popíjal opojné ryžové víno a zúčastňoval sa ich svojrtáznych slávností.

Nie, s lovacmi lebiek sa nestretol. Poznal však Dajakov, týchto čestných, rytoerskych obyvateľov pralesa, žil dlhé mesiace ich životom, obľúbil si ich a získal si ich srdcia. Len vďaka ich obetavej spolupráci sa mu podarilo v čo spočiatku ani nedúfal - prejsť tento obrovský ostrov krížom kiážom po trase dlhej 3000 kilometrov a poznať ho skutočne dôkladne jeho pestrú tropickú nádheru i olovenné mlčanie pralesa, rušné prímorské obchodné strediská i úbohé chatrče týčiace sa na koloch vysoko nad močiarmi, pobrežné územie bohat­é na naftu a diamanty, i dediny, ktorých obyvateľstvo žije ešte v najprimitívnejších podmienkach. Po nebotyčných končiaroch, cez roz­vodnené rieky, po nebezpečných pralesných chodníkoch i vyprahnutých stepiach vedie jeho cesta, ktorú sledujeme od prvej do po­slednej strany so zatajeným dy­chom a ktorá nám toľko povie o tejto dosiaľ tak málo známej kra­jine, ktorá už tiež striasla stáročné jarmo koloniálneho útlaku a pre­bíja sa k novému, slobodnému životu.

Sledujte nás na Facebooku