59,00 €
Nedostupné
Krátky popis:
Jedným z problémov, ktorému sa venujú pracovníci národopisu, je aj problém a otázky slovenského ľudového staviteľstva a bývania. Týmto otázkam venovali aj monotematické číslo Slovenského národopisu r. 1960 (č. 3). Už vtedy načrtli okolnosti, za akých teraz na Slovensku vzniká nové ľudové bývanie a vyrastá nová bytová kultúra aj na slovenských dedinách. Súčasne sa tu objasňovali hľadiská, z ktorých k týmto otázkam pristupuje naša národopisná veda. Zdôraznila sa potreba skúmať tento problém komplexne, to znamená, skúmať aj staré formy a stavebné techniky, ktoré súvisia jednak s prípravou stavebného materiálu a jednak so samým technickým procesom pri stavbe domu a jeho zariaďovaní. Všetky tieto zložky treba skúmať v ich historickom vývoji až po dnešné časy, keďže ľudové staviteľstvo je vzácnym dokladom schopnosti nášho ľudu využívať a stvárňovať stavebný materiál, ktorý mu poskytuje okolitá príroda, zariaďovať si svoje príbytky účelne a esteticky.
Za súčinnosti týchto komponentov vznikol v procese historického vývinu a zodpovedne hospodárskemu a sociálnemu postaveniu svojho tvorcu ľudový dom na Slovensku, ktorý má značný kultúrnohistorický význam a svoju etnickú špecifikáciu. Je teda rovnako historickým dokladom, ako aj prejavom etnicity a národnej kultúry. Práve preto ho treba dôkladne skúmať a podrobne opísať.
Pokrokové zložky nášho ľudového staviteľstva môže využiť a použiť aj naše socialistické staviteľstvo. Môže čerpať z fondov ľudovej technológie a výtvarného prejavu a použiť pri súčasnej výstavbe našej dediny z ľudového staviteľstva všetko, čo má skutočnú a progresívnu hodnotu. Najmä pri riešení budúcich dedinských sídlisk a obydlí môžu sa dobre uplatniť aj prvky regionálnych zvláštností a špecifík, pravda, technicky prehodnotené a výtvarne náležite zvládnuté.
Sborník Ľudové staviteľstvo a bývanie na Slovensku chce byť príspevkom k realizovaniu plánu socialistických sídlisk na našich dedinách. Obsahuje Štúdie o výtvarnom prejave na ľudovom dome, o otázkach historického vývinu ľudového staviteľstva súčasne s dokladmi o vznikaní nových zložiek v terajšom ľudovom dome a bytovom interiéri.
OBSAH
Ján Mjartan - Úvod
Vilém Pražák - K problematice malby srubových domů v Čičmanech. (Recenzovala dr. S. Kovačevičová)
Ján Mjartán - Posledné sochové domy na južnom Slovensku. (Recenzovala dr. R. Filová)
Soňa Švecová - Malomestské a mestské formy ľudového staviteľstva na západnom Slovensku. (Recenzoval S. Mruškovič). . . .
Alena Plessingerová - Vývoj lidového interiéru a bydlení ve slovenských dědinách pod Javorníky. (Recenzoval dr. A. Pranda).
Stefan Mruškovič - K niektorým problémom vývoja ľudového domu a bývania v oblasti Záhorskej nížiny. (Recenzovala S. Sevcová).
Všetky práva vyhradené © 2020 | Designed by VERTECO