Vyhľadať

OD ÁLP PO HIMALÁJE

Achttausend drüber und drunter

Hermann Buhl

Vydalo: Šport, Bratislava, 1965

Stav:  dobrý, pečiatky v knihe

Prebal:  zachovalý

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  Štefan Kýška

Autor obálky:  Ľudovít Juračka

Vydanie:  2.

Výtlačkov:  10000

Strán:  304

ISBN:  77-009-65

10,00 

Dostupné

Krátky popis:

Pútavá, do mnohých jazykov preložená kniha Hermanna Buhla nie je slovenskému čitateľovi neznáma. V prvom vydaní vyšla roku 1958 vo vydavateľstve Sport a bola veľmi rýchle rozobraná, veď strhujúce je Buhlovo rozprávanie o jeho zápasoch s velikánmi Álp i Himalájí. Plastické autentické zábery z najťažších a najnebezpečne-ších výstupov po zľadovatených stenách, za strašných búrok, padania lavín a skál udržujú v napätí každého, kto siahne po tejto knihe.
K tomuto dielu sa čitateľ vracia vždy znovu a znovu. Listuje v ňom a dlhšie sa zahľadí na fotografiu autora po zdolaní himalájskeho obra Nanga Parbat (8125 m). Na tejto snímke ho ťažko poznať. Je na smrť vyčerpaný, len jeho oči hovoria o nesmiernych útrapách, ktoré prežil, keď sám zdolával tento štít. I keď od tragickej smrti vynikajúceho horolezca uplynulo už osem rokov, do duše čitateľa sa vkráda smútok a natíska sa otázka: Nebola to zbytočná, nezmyselná smrť? Nemali pravdu tí, čo jeho výstupy označovali za šialenstvo? Tieto pochybnosti sa rozplynú, keď si pozorne prečítame Buhlovu knihu spolu so záverečnými kapitolami jeho priateľa a spolulezca pri poslednom výstupe na osudnú Čogolisu, Kurta Diembergera.
Neobyčajne tvrdý život Hermanna Buhla, vyrastajúceho vo veľmi skromných pomeroch v Innsbrucku, bol od začiatku poznamenaný náruživou láskou k horám. Už ako chlapec sa cítil nevýslovne šťastný, keď sa s priateľom vydali do hôr so svojím prvým „lanom", šnúrou na bielizeň, ktorú potajomky odniesli z domu. Aj skúsení horolezci začudovane krútili hlavou pri pohľade na takto vystrojených chlapcov v miestach, kde mali čo robiť aj dospeli horolezci s riadnou výzbrojou.
Skromnosť, húževnatosť, súdržnosť a nadľudská vôľa prekonávať prekážky, tieto vlastnosti sa ukovali v mnohých víťazných zápasoch so svetom veľhôr, s desivo strmými stenami a nepriazňou počasia. Dve osemtisícovky: Nanga Parbat a Broad Peak (8047 m) korunujú jeho horolezeckú dráhu no najväčším víťazstvom jeho vôle je Čo-golisa: i keď mal úspech na dosah ruky, vedel sa vrátiť tristo metrov pod vrcholom! Pocit zodpovednosti za život svoj a svojho druha bol silnejší ako túžba po víťazstve.
Mladý Kurt Diemberger, ktorý s ním vystúpil na Broad Peak, bol jediným svedkom tragédie na Čogolise. V záverečných ka-pitolách tohto vydania spracoval autentické poznámky z Buhlovej pozostalosti. Triezvo a pritom dojímavo opisuje ich spoločné zážitky, posledné dni veľkého horolezca a veľkého človeka. Jeho riadky zostanú v horolezeckej literatúre dokumentom trvalej hodnoty.
Tibor Donoval
*-*

Sledujte nás na Facebooku